Фірташ почав підтримувати Зеленського грошима і ефіром на “Інтері” для порятунку українського бізнесу

Фірташ почав підтримувати Зеленського грошима і ефіром на "Інтері" для порятунку українського бізнесу
Фірташ почав підтримувати Зеленського грошима і ефіром на “Інтері” для порятунку українського бізнесу

Володимир Зеленський не виконав одну з своїх найголовніших передвиборних обіцянок – знівелювати уплив олігархів на економічне та політичне життя України. А лише диверсифікував цей олігархічний вплив. Про це на своїй сторінці в соціальній мережі пише відомий політолог Тарас Чорновіл.

«Іноді для порівняння корисно переглядати інформаційні та аналітичні програми різних каналів із цілковито відмінними власниками. Ще до кінця 2019-го «Інтер» (щонайменше 61% акцій належать особисто Дмитру Фірташу) ставився до чинної влади прохолодно і ознак медійної підтримки не виявляв. Упродовж 2020 року ситуація почала доволі динамічно змінюватися. Але від раннього старту виборчої кампанії до місцевих рад телеканал став приділяти Володимиру Зеленському та його партії навіть більше уваги й позитивного контенту, ніж лідерам «Опозиційної платформи – За життя», які, по суті, керують каналом.

Ситуація більш, ніж дивна. Цілком зрозуміло, чому канал, співзасновники якого стали фундаторами ОПЗЖ, активно підігрував Зеленському перед президентськими виборами – тоді так вчиняли всі олігархічні та проросійські медіа-групи. Їм було необхідно усунути попередню владу. Але місцеві вибори – це поле електоральної битви якраз між ОПЗЖ та «Слугою народу». Партія свій електоральний резерв бачить саме у вчорашніх виборцях, які проголосували за Зеленського. Не від ЄС чи Голосу їм перехоплювати голоси. І тут найпотужніший медіа-ресурс акціонерів партії починає так активно працювати на реального конкурента.


Такі речі змушують шукати причини й приховані мотиви. Останнім часом вдалося трохи порозпитувати декого із слуг та їхніх політтехнологів і трохи співставити окремі факти. Пазли почали складатися. З тих даних, які іноді розказують люди з команди Зеленського, випливає: від групи Фірташа надходить не лише медійна «спонсорська допомога». Відбувається відверте фінансування виборчої кампанії», – наголошує Тарас Чорновіл.

Для чого Фірташу медійно підтримувати владу, рейтинг якої стрімко котиться вниз, питається політолог. Одна з причин – це обмін підтримки на збереження своїх українських активів.

«Пригадую, як колись казав мені один старенький священик: «Коли не бачиш чіткого, зрозумілого й добропорядного мотиву якоїсь дії, знай, що мотивом є лише гроші».

Дмитро Фірташ якось випав із поля зору політологів під час переліку олігархічних впливів. А дарма. Бо, попри тривале перебування у Відні й майже повне зникнення з інформаційного поля України, він не став ні біднішим, ні менш впливовим. А вже апетити олігарха точно не зменшилися. І Зеленський – саме та людина, яка могла б допомогти їх втамувати. Медіа-й фінансову підтримку команді Зеленського Дмитро Фірташ та його партнери не особливо популяризують, бо їм потрібно отримати не сумнівну славу, а безсумнівні дивіденди.

Бізнес-імперія Фіртаща трошки схудла за минулі роки, коли, попри всі конспірологічні теорії й легенди, йому так і не вдалося домовитися ні про своє безпечне повернення в Україну, ні про преференції для бізнесу. А це літо для Фірташа стало дуже успішним. Суд раптом прислухався до «аргументів» (тільки не Фірташа, а влади) і скасував рішення АМКУ про примусовий розділ азотного бізнесу олігарха – корпорації Ostchem за зловживання монопольним становищем на ринку міндобрив.

Рішення це – завідомо неправосудне, бо те, що фірташівські «Азоти» в 2014-17 були реальними монополістами (річ на ринку відома всім). Ще велике питання, чи не принциповість попереднього голови АМКУ в справі компаній Фірташа стала підставою для його звільнення та призначення сусідки й подружки родини Зеленських. Апеляцій, звісно, очікувати не слід.

Після 5 років протистояння з державою раптом Фірташу дуже легко вдається домовитися з владою про те, хто буде визначати рівень виробничо-технологічних втрат газу в мережах облгазів, більшість з яких контролює він сам.

Але поки ще не все Фірташу реально вдалося «порішати». Зараз Кабмін ще впирається проти вимоги олігарха обкласти імпорт добрив 30% квотою. Можна лише уявити, як закріпиться монопольне становище олігарха на ринку, якщо уряд дослухається до цієї вимоги», – розповідає Тарас Чорновіл.

Політолог припускає, що після ймовірної відставки уряду Шмигаля, в новому Кабміні можуть з’явитись вже і протеже самого Фірташа. А суди, своєю чергою, без зволікань вирішать проблеми олігарха.

«За підтримку на місцевих виборах заплатить держава. Оборудки Фірташа, які вже йому вдалися, вдарять по аграріях та економіці: судячи з озвучених розрахунків, втрати економіки становитимуть до 240 мільйонів доларів. Заплановані ж Фірташем схеми вплинуть на кишені простих громадян. Для покриття захмарних апетитів олігарха людям, у яких нема газових лічильників, піднімуть норми споживання в 1,6-2,6 рази. Експерти заперечують потребу в таких змінах, але тепер апелювати вже нема до кого.

Підкреслю: мова йде лише про місцеві вибори. Навіть уявити боюся, які мільярдні ресурси держави віддадуть олігархам за підтримку на парламентських чи президентських. Отака вона – «диверсифікація олігархів» по-українськи від Володимира Зеленського», – підсумовує Тарас Чорновіл.

 

Дата и время 14 сентября 2020 г., 21:22     Просмотры Просмотров: 273
Комментарии Комментарии:

Share

You may also like...